Як виглядали знамениті феміністки і що могли б носити сьогодні


Опубликованно 10.03.2018 00:10

Як виглядали знамениті феміністки і що могли б носити сьогодні

Ми вже розповіли про столітньої історії боротьби за права жінок, тому хотілося б, щоб фраза «Що надіти на 8 березня» зчитувалась не тільки як «міні, сукні, підбори», але ще і як інтелектуальна забава кшталт «Одягнутися в стилі Сімони де Бовуар» — такий собі жіночий Хеллоуїн. Ну, або інших видатних феміністок, які, всупереч поширеній думці, зовсім не були синіми панчохами, а, навпаки, мали тонким смаком і впливали на моду.

Втім, одне іншому не заважає. Рух фемінізму — це про рівні, однаково доступних кожному правах і можливостях, а зовсім не про чергові обмеження, тому чому б у Міжнародний жіночий день не розповісти про те, як виглядали і одягалися жінки, завдяки яким ми сьогодні маємо право виходити на особі без супроводу, голосувати, носити брюки, володіти майном, заводити будь-які стосунки, йти в декретну відпустку і будувати кар'єру без письмового дозволу батька, брата чи чоловіка? Тим більше, що багато з відомих знахідок феміністок актуальні і сьогодні, тому не складно припустити, як Олександра Коллонтай або Джордж Санд могли б одягатися в 2018 році.

ЖОРЖ САНД

Коли мова заходить про феміністок, зазвичай згадують Клару Цеткін і Розу Люксембург, однак витоки фемінізму можна виявити значно раніше — ще в першій половині XIX століття.

Хто така: Жорж Санд — французька письменниця на ім'я Аврора Дюдеван, яка взяла чоловічий псевдонім, щоб публікувати під ним свої романи. У той час вважалося, що жінка не може бути письменником.

Чим відома: написала перший в історії жіночий роман, головною дійовою особою і героїнею якого була жінка (насправді романів було кілька), і в якому піднімалася проблема вільного вибору сексуального партнера, а також тема жіночої сексуальності. Диво-книгами стали «Лелия», «Індіана» і «Консуело». Епатувала французьке суспільство тим, що, після розставання з чоловіком багато років відкрито жила з коханцем — Фредеріком Шопеном, причому у відносинах виконувала «чоловічу» роль покровителя.

 

КАРИКАТУРА НА ЖОРЖ САНД У ЧОЛОВІЧОМУ КОСТЮМІ

Як одягалася: Жорж Санд любила з'являтися на публіці в чоловічому костюмі, який їй дуже йшов (у неї були довгі стрункі ноги, які вона з задоволенням демонструвала в бриджах), і курити трубку під час літературних і музичних зібрань у себе в салоні, за що заслужила прізвисько «емансіпе» — емансипованої жінки, демонстративно підкреслює рівні з чоловіками права, і веде себе вільно у всіх сферах життя — як чоловік, одним словом. Загалом, чоловічий шик і королівська клітина — наше все.

Цитата: «Любов, як склянка води, дається тому, хто його просить» — саме це твердження Жорж Санд стало причиною упередження. Її вважали развратницей, хоча насправді в її житті було всього кілька партнерів. Цим висловом вона стверджувала не хаотичні сексуальні зв'язки, а свободу жінок в любові.

ОЛЕКСАНДРА КОЛЛОНТАЙ

«Одна я розумна, в білому пальто стою, красива», — так казала одна відома російська політична діячка, хоча і не феміністка (на словах, а у справах — ще й яка!) Валерія Ильинишна Новодворська. Щось подібне хочеться сказати і про Олександра Коллонтай, і неодмінно, неодмінно вдягнути її в розкішний white total look. Або шкіряне максі-пальто — під стати «залізною леді революції», заставшей часи эсеровских кожанок.

Хто така: Олександра Коллонтай — російська революціонерка, державний діяч і дипломат, надзвичайний і повноважний посол СРСР. Перша в світі жінка-посол.

Чим відома:дивишся на це суворе обличчя, скорботно стиснуті губи і погляд з докором — і не віриться, що жінка на фото — самий що ні на є символ сексуальної революції в царській Росії і перших років СРСР. Олександра Коллонтай першою в радянській Росії вступила у цивільний шлюб (тобто не освячений церквою), боролася за права жінок і підвищення їх заробітної плати, для чого ініціювала створення «Товариства взаємодопомоги працівницям» і Палац материнства і дитинства з безкоштовними курсами для підготовки до пологів.

ОЛЕКСАНДРА КОЛЛОНТАЙ

Як одягалася: «В пух і прах виряджена Коллонтайша» — так про неї відгукувався Луначарський. Дійсно, Коллонтай, будучи в молодості досить привабливою жінкою, не могла відмовити собі в задоволенні з'явитися на людях в коштовностях, соболиних манто і кутюрних костюмах, пошитих за останньою паризькою модою. Вона стверджувала: «Можна бути хорошим комуністом і в соболях! А також користуючись пудрою і французької помадою».

Цитата: «Випрямися, Коллонтай! Не смій кидати себе йому під ноги! Ти не жінка, ти людина!»

СИМОНА ДЕ БОВУАР

Хто така:Симона де Бовуар — французька письменниця, представниця екзистенціальної філософії, ідеолог феміністського руху. Подруга, коханка, партнер і единомышленница Жана-Поля Сартра.

Чим відома: автор одного з найголовніших творів ХХ століття — феміністського трактату «Друга стать», в якому послідовно і доказово повідала про те, як протягом тисячоліть жінка ставала «здобиччю та майном» чоловіка. Симона де Бовуар відкрила фемінізму дорогу в масову культуру: «Друга стать» став справжнім феноменом, книгою зачитувалися по обидві сторони Атлантики і перевели більш ніж на 50 мов. Завдяки Симона де Бовуар світ вперше відкрито заговорив про те, що жінка має право не виходити заміж або не мати дітей, будувати своє життя свідомо на основі особистого вибору, а не приписаних гендерних стандартів. Загалом, саме де Бовуар створила фемінізм як рух, проговоренное і осмислене жінками. До цього існував лише «жіноче питання», який обговорювався в кабінетах і салонах виключно чоловіками, які і вирішували, що для жінок добре, а що — погано.

СИМОНА ДЕ БОВУАР

Союз, який вони уклали з Жаном-Полем Сартром, був втіленням ідеального інтелектуального шлюбу» і вільного вибору особистості: жодного штампу в паспорті, повна сексуальна свобода і абсолютна довіра, підкріплена інтелектуальної близькістю — маючи коханців, вони, тим не менш, залишалися разом все життя.

Як одягалася:крім того, що де Бовуар «наробила шуму» у філософії, вона ще й виглядала як ікона стилю — цікаво і несподівано поєднувала принти, любила глибокі кольори і масивні, яскраві прикраси на кшталт великих сережок, які одягала під свою «фірмову» зачіску.

Цитата: «Жінкою не народжуються, жінкою стають».

АМЕЛІЯ ЕРХАРТ

Хто така: Амелія Мері Ерхарт — відома американська письменниця, льотчиця, піонер авіації.

Чим відома: в 1932 році Амелія Ерхарт стала першою в світі жінкою-пілотом, поодинці перелетевшей Атлантичний океан. Це не вдавалося нікому після Ліндберга — кілька пілотів пропали безвісти в океані під час спроб повторення його рекорду. За словами Ерхарт, перевантаження під час 15-годинного перельоту без радіозв'язку були такими, ніби вона «сиділа в заповненому водою величезному барабані і відбивалася від слонів»: з-за відмови приладів під час шторму з грозою її літак мало не впав у бурхливі води Атлантики, але льотчиці вдалося вирівняти машину і приземлитися в Північній Ірландії, після чого вона стала національною героїнею США.

АМЕЛІЯ ЕРХАРТ ПРЕДСТАВЛЯЄ ВЛАСНУ ЛІНІЮ ОДЯГ, 1934 р.

Амелія також була членом Національної партії жінок і одним з перших прихильників «Поправки про рівні права». А в січні 1935 року вона поодинці пролетіла над Тихим океаном від Гавайських островів до Каліфорнії: на цій трасі з причини смерті багатьох пілотів польоти були заборонені — виняток зробили тільки для Амелії Ерхарт.

Як одягалася: завдяки професії пілота Амелії Ерхарт увійшла в історію в образі жінки в шкіряній льотної куртці і брюках-голіфе, однак навіть у такому вбранні вона виглядала стильно. А в своєму повсякденному житті була тією ще модницею: у неї була власна лінія модного одягу і легкого авіаційного багажу, яку вона сама ж і рекламувала — в якості моделі.

Цитата: «Ніколи не заважайте людині робити те, що ви називали неможливим».

СЬЮЗЕН СОНТАГ

Хто така: Сьюзен Сонтаг — американська письменниця, літературний, художній, театральний критик, режисер театру і кіно, лауреат національних і міжнародних премій, есеїст і мислитель.

Чим відома: Сьюзен Сонтаг написала ключові трактати про масову культуру, що пояснюють основні феномени сучасності — «Хвороба як метафора» про моді на нездорову худорлявість, «Заново народжена», де описує відкриття в собі бісексуальності і відверто розповідає про лесбійські вечірках 1940-х у Сан-Франциско, і інші.

СЬЮЗЕН СОНТАГ

Як одягалася: Сьюзен Сонтаг вчить, як жити, а не як одягатися, тому краще рішення для такої жінки і сьогодні — чоловіча сорочка, базова водолазка і брюки прямого крою.

Цитата:«Я вважаю, що жінки повинні пишатися іншими жінками, які досягають успіху в чомусь, і ідентифікувати себе з ними. Не критикувати їх за те, що вони не виявляють жіночі сторони свого характеру або жіночу проникливість. Моя ідея полягає в тому, що роз'єднаності не повинно існувати». Поділитися Твітнуть -->

Live Journal

Facebook

TwitterКатегория: Спортивная Мода